mikołajki folkowe 2014

 

Informacje Jarmark: Adam Stanowski (tel. 607 865 277) Scena Otwarta: Stefan Bracha (tel. 691 823 518)

Wykonawcy

Orkiestra św. Mikołaja (Polska)

sobota, 13 grudnia, godz. 18.00

Skład: Anna Kołodziej (Bielak) (skrzypce, nyckelharpa, mazanki, śpiew), Weronika Kijewska (wiolonczela, śpiew), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne, śpiew), Bogdan Bracha (skrzypce, flety pasterskie i instrumenty stroikowe, śpiew), Marcin Skrzypek (cymbały, gitara, mandolina, koboz, śpiew).
Mikołaje na Mikołajkach Folkowych nie dziwią. Występują zawsze jako gospodarze, gdyż to w kręgu tego zespołu powstał pomysł organizacji Festiwalu i to oni ciągle są jego siłą sprawczą. Zaledwie dwa lata dzielą datę powstania tego zespołu i termin pierwszej edycji Mikołajek. Ideą przyświecającą powstaniu tego cyklicznego przedsięwzięcia było stworzenie przestrzeni do prezentacji Mikołajów i podobnych zespołów. Czy spodziewali się, że impreza ta będzie tak długowieczna i odegra tak ważną rolę w kreowaniu polskiej sceny muzycznej? Marzenia się spełniają!
Na tegorocznym Festiwalu muzycy Orkiestry zaprezentują dalszy ciąg swoich zmagań z materiałem, który ma być składową oczekiwanej nowej płyty zespołu zapowiedzianej na pierwszą połowę przyszłego roku. W zamyśle twórców ma być to repertuar złożony z wydawałoby się odległych modeli podejścia do tradycji - od często krytykowanej, przebrzmiałej, choć ciągle obecnej formuły Zespołów Pieśni i Tańca do nowoczesnych poszukiwań artystycznych zwolenników world music. Dodatkowo znajdą się w nim elementy współczesnych trendów i stylów muzycznych. Celem takiego doboru ma być pokazanie równouprawnienia w czerpaniu z muzyki tradycyjnej i potwierdzenie, że każda epoka uprawiania folkloryzmu pozostawiła swój ślad w naszej zbiorowej świadomości. Piosenki uzmysławiają także podobieństwa współczesnych popularnych form muzycznych do tych, które wywodzą się z tradycji - jak melorecytacja czy skandowanie. Pomysł jest kwintesencją misji Orkiestry św. Mikołaja, która zawsze poszukiwała nowych kontekstów fascynacji kulturą tradycyjną.
www.mikolaje.lublin.pl

MP3: Orkiestra św. Mikołaja - Kasia, Orkiestra św. Mikołaja - Żyd,

«« wróćLogo plakat mikoajki
Znajdź nas na facebooku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się od 1991 roku. Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja - próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. 

Organizatorzy

umcs ack ink sarf  wok transetnika

Sponsorzy

um woj mkidn ehtr lud lsf  ltf

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt został zrealizowany wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga 

 

Patroni medialni

4 sds tvp gad zoomcen ralu   f24 es  folk.pl

 

Facebook