mikołajki folkowe 2010

 

Cztery dni muzyki, Scena otwarta, Warsztaty, Wystawy, Klub festiwalowy, Wykłady, Kiermasz rękodzieła

Prezentacja - Stowarzyszenie Hellas et Roma

Prezentacja - Stowarzyszenie Hellas et Roma

niedziela, 12 grudnia 2010, godz. 15.00

Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma" jest organizacją skupiającą pasjonatów historii starożytnej. Dzięki zastosowaniu rekonstrukcji historycznej opartej o najnowszy stan badań, możliwe staje się doświadczanie antyku wszystkimi zmysłami, do tej pory w poznanie historii niezaangażowanymi. W ramach działalności Stowarzyszenie realizuje ponad 20 projektów, które ukazują przekrój tematów związanych z życiem codziennym czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu. Chcesz przekonać się jak smakowały potrawy świata antycznego, a może wziąć udział w rozgrywkach gier planszowych przy dźwiękach antycznej muzyki? Począwszy od kuchni rzymskiej, przez rekonstrukcję antycznej ceramiki, a na odtwarzaniu obuwia skończywszy, doświadczysz kultury antycznej, której nie znajdziesz w podręcznikach. Członkowie Stowarzyszenia zapraszają do udziału w wydarzeniach, przekonując, że historia może uczyć i bawić.
Dzięki ogólnopolskim projektom „Legionista -Legio XXI RAPAX", "Gladiator", „Hoplitai - Maraton 490 r. p.n.e. - 2011 r. n.e." działalność Stowarzyszenia charakteryzuje się dużym dynamizmem i rozmachem.
Podczas festiwalu odbędzie się pokaz musztry legionu rzymskiego, prezentacja uzbrojenia legionisty, hoplity oraz gladiatorów. Będzie to też okazja do zapoznania się z ubiorem cywilnym, który będą prezentować rzymskie kobiety oraz z wybranymi eksponatami dotyczącymi życia codziennego (lampki oliwne, materiały piśmiennicze, gry planszowe i wiele innych).
www.hellasetroma.pl,

«« wróćLogo plakat mikoajki

Tegoroczne „Mikołajki Folkowe" odbędą się w dniach 9-12 grudnia, jak zwykle w ACK UMCS „Chatce Żaka" w Lublinie. Choć organizatorzy oficjalnie nie przyznają się do jubileuszu, nie da się ukryć, że festiwal w tym roku odbywa się po raz 20. Program zapowiada się bogato i interesująco.

Większość muzycznych propozycji to folk akustyczny, ale nie zabraknie też mocnego uderzenia. Wystąpią artyści z siedmiu krajów Europy: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy.
W czwartkowy wieczór zobaczymy koncert w ramach projektu Ad Hoc, a po nim "Czarne Motyle".
Tradycyjnie w piątek odbędzie się konkurs „Scena Otwarta". A po nim koncert „Folk po Bandzie", gdzie wystąpią „Banda Dzeta" z Litwy oraz słowacka „Banda".

Na sobotnim Koncercie Głównym wystąpi grupa „Auli", Orkiestra św. Mikołaja (gospodarze) promująca swoją najnowszą płytę „Drugi koncert"; „Cimbaliband" z Węgier oraz laureaci konkursu.
W niedzielę odbędą się 2 koncerty o zupełnie odmiennym charakterze. Pierwszy z nich to specjalnie przygotowany we współpracy z Rafałem Rozmusem koncert „Lubelskie. Tradycja - inspiracja - kompozycje". oraz koncert z cyklu „Hello Folks!". W jego ramach zagrają kapele: folk-metalowy „Litvintroll" z Białorusi oraz folk-punkowy „Pipes and Pints" z Czech.

Tym muzycznym atrakcjom będzie towarzyszył cykl kameralnych koncertów „Folk Nocą", na którym wystąpi m.in. rumuński kwartet „Trei Parale". Będzie też działać Scena pod Schodami z muzyką tradycyjną.
Przewidziane są też warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, zajęcia wokalne i rękodzielnicze grupy OVO oraz warsztaty dla dzieci prowadzone przez warszawski Dom Tańca. Będzie można też nauczyć się piec tradycyjne weselne korowaje. Na większość warsztatów będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Organizatorzy

 

 umcs  ACK  sarf  wok  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin 

 

Sponsorzy

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin lub2016

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cei  trstudios  wspa  hestia mpk  ck   md    wegry

 

 

Patroni medialni

gadki itvl rcentrum  wyborcza  radiolublin  serpent  kulturalud   a4   tvplub   zoom   folk.pl  etnosystem  

Facebook