mikołajki folkowe 2005

 

3 dni. 10 koncertów. 15 zaproszonych zespołów. 12 zespołów w konkursie. 18 godzin filmów. 6 krajów. 3 sceny.

Wykonawcy

Grzegorz Tomaszewski (Polska)

sobota, 10 grudnia, godz. 24.00

Grzegorz Tomaszewski

Grzegorz Tomaszewski początkowo uczył się grać na akordeonie, by w wieku 21 lat odkryć cytrę, w Polsce słabo znaną, a powszechną w krajach alpejskich i na północy Europy. Dziś jest wirtuozem i popularyzatorem tego instrumentu. Na przestrzeni 22 lat współpracy z różnymi zespołami (m. in. Duet Szymanowski-Tomaszewski, trio Ojdana, White Garden) kojarzył cytrę z żeńskim wokalem, fletem prostym, skrzypcami, gitarami, syntezatorem, wibrafonem, marimbą basową. Jako muzyk solowy został doceniony w konkursie Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2005, gdzie otrzymał Nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena oraz nagrodę publiczności "Burza Braw". Również w tym roku wydał płytę "Rośnie ziele". Muzyka z krążka - na którym cytra jest bohaterem głównym i jedynym - w połowie inspirowana jest tematami ludowymi zaczerpniętymi z publikacji "Wielkopolskie śpiewki ludowe" (1957). Drugą połowę stanowią własne - choć pozostające w ludowej formie - kompozycje Tomaszewskiego.

 

Obecnie gra na różnych modelach cytr, przeważnie akordowych, które często sam przerabia by dostosować je do swoich potrzeb i ukazać pełnię ich możliwości brzmieniowych. Podstawowym modelem jest Fidola Fishera - popularna w latach 20 - 30 XX wieku cztero-akordowa cytra na której gra się palcami, smyczkiem oraz za pomocą guzikowej klawiatury. W czasie koncertów i prezentacji używa od 3 do 5 cytr, jedną z nich jest specjalnie dla niego zbudowana przez poznańskiego lutnika Stefana Niewczyka 3,5 oktawowa, chromatyczna cytra, barwą dźwięku przypominająca fińskie kantele.

«« wróćLogo plakat mikoajki

DZIĘKUJEMY!

XV "Mikołajki Folkowe" odbyły się! Mamy nadzieję, że w Waszej pamięci te trzy dni zapisały się dobrze. Dziękujemy Wam za atmosferę i tak liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas imprezach. Dziękujemy za trud podróży do nas, nieraz z odległych miejsc jak Ukraina, Białoruś, Słowacja i Niemcy.
Dziękujemy wykonawcom za zaangażowanie i wspaniałe prezentacje. Gratulujemy lauteatom "Sceny Otwartej".Mamy nadzieję, że występ w "Chatce Żaka" dał wszystkim muzykom wiele radości i artystycznej satysfakcji.

Dziękujemy osobom, bez których udziału nasze spotkanie nie odbyłoby się. Myślę tutaj o sponsorach, którzy dostarczyli nam środków pozwalających zrezalizować marzenie o programie takim jaki był, jak również o pracownikach "Chatki Żaka", członkach sztabu orgnizacyjnego oraz silnej ekipie wolontariuszy.

 

 

 

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie | Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu | Urząd Miasta Lublin |

Urząd Marszałkowski w Lublinie | Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

 

Patroni medialni:

Facebook